Aspirin®: lék, který zná celý svět

aspirinAspirin je kvalita prověřená mnoha generacemi. Už naše praprababičky si jej oblíbily jako lék proti bolestem, horečce a zánětům a stejnou popularitu má i dnes. Registrován na Říšském patentovém úřadu v Berlíně byl před více než sto lety. Aspirin je originál a svoji pozici si drží díky investicím do moderních technologií výroby, celosvětovému zázemí společnosti Bayer, a široké podpoře v oblasti vědeckého výzkumu a vývoje.

Aspirin – klasický lék proti bolesti
Aspirin nám už více než sto let pomáhá při různých bolestech, především hlavy, zubů, menstruační bolesti, bolesti svalů, kloubů, zad či u bolestí způsobených záněty. Účinkuje nejen proti bolesti, ale snižuje též zvýšenou tělesnou teplotu a ve vyšších dávkách (několik gramů) tlumí projevy zánětlivých onemocnění. A to vše díky jeho jedinečné účinné látce – kyselině acetylsalicylové.

Tablety je třeba důkladně zapít (nejlépe polovinou nebo celou sklenicí vody), aby se mohly rychle rozpustit v žaludku. Čím lépe se tableta rozpustí, tím rychleji se účinná látka vstřebá přes střeva do krevního oběhu, a tím vyšší je její účinek.

Aspirin byl prvním významným lékem dodávaným ve formě tablet a velmi rychle se stal standardním přípravkem používaným pro léčbu horečky, bolesti a zánětu. Vědeckou veřejností je uznáván jako vhodný lék pro úlevu od bolesti.

Aspirin C – na první příznaky chřipky a nachlazení
Aspirin C pomáhá při nachlazení a projevech chřipky snížením teploty a úlevou od bolesti. Kromě 400 mg kyseliny acetylsalicylové obsahují tablety Aspirin C i 240 mg kyseliny askorbové (vitamin C). Vitamin C výborně doplňuje analgetický a antipyretický účinek kyseliny acetylsalicylové. Optimální dávka vitaminu C doplňuje jeho zvýšenou potřebu v době nachlazení a napomáhá k celkovému posílení imunity. Vitamin C je navíc znám svými antioxidačními účinky. Šumivá tableta Aspirinu C se rozpouští ve vodě, což účinné látce umožňuje rychlejší vstřebávání a nástup účinku. Šumivé tablety mají rychlejší nástup účinku a jsou také šetrnější k žaludku. Díky vysoké technologii výroby Aspirinu C se jeho šumivé tablety ve sklenici vody velmi rychle rozpouštějí.

Nečekejte, až vás chřipka nebo nachlazení zcela přemůže. Aspirin C potlačuje prvotní příznaky nemoci a její další rozvoj. Proto je Aspirin C doporučován při prvních příznacích chřipky a nachlazení.

Účinná látka Aspirinu

Už Hippokrates, praotec všech lékařů, zhruba před 2500 lety úspěšně léčil bolest a horečku hořkým výtažkem z kůry vrby. Tento výtažek obsahoval velký podíl kyseliny salicylové, což je v podstatě prototyp dnešního léku Aspirinu. Od té doby se kyselina salicylová a z ní vyvinutá kyselina acetylsalicylová úspěšně používají při léčbě bolesti.

Poprvé byla kyselina acetylsalicylová syntetizována ve stabilní formě před více než 110 lety (1897).

Přesný mechanismus jejího působení byl ale objeven teprve před zhruba třiceti lety sirem Johnem Vanem, který dokázal, že brání syntéze prostaglandinů, které mimo jiné aktivují a zhoršují bolestivé stavy. Současně zjistil, že kyselina acetylsalicylová zabraňuje shlukování krevních destiček. Tímto objevem se spektrum užití kyseliny acetylsalicylové rozšířilo na prevenci a léčbu srdečních infarktů a mrtvic.

Zdroj: www.aspirin.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..