Na průjem je Endiaron

endiaronPrůjmem rozumíme potíže se stolicí a to hlavně stolici častou a řídkou. Je obtížné přesně definovat kritéria, co je a co není průjem, postižený člověk v tom ale má obvykle velmi jasno.

Příčiny průjmů jsou mnohé a lze je rozdělit do několika skupin. Zjednodušeně bychom si je mohli rozdělit takto:

– infekční průjmy – jsou nejčastější ze všech průjmů a často se objevují při cestování. Způsobují je viry, bakterie a prvoci žijící ve střevě člověka.
-alimentární toxikózy (otravy jídlem)
– průjmy jako vedlejší vliv jiných střevních a mimostřevních chorob

Dále se budeme věnovat především průjmům infekčním.

Zdrojem nákazy, ať už je původcem vir, bakterie nebo prvok, bývá znečištěná voda a jejím prostřednictvím i celá řada potravin. Infekční agens se po požití začíná rychle množit a způsobuje s určitým zpožděním průjem.

Ačkoli je většina průjmů život neohrožujícím onemocněním, při těžším postižení může být průběh i smrtelný. Zvlášť ohroženy jsou malé děti (zejména v rozvojových zemích) a dále osoby ve vysokém věku. Podstatou ohrožení je dehydratace, tedy vysušení organismu, neboť při průjmu ze střeva odchází příliš velké množství tekutin. Tělo tak ztrácí vodu, kterou zejména při boji s chorobou nutně potřebuje.
Léčba průjmu

Pít
Nejdůležitějším pravidlem pro léčbu jakéhokoli průjmu je HYDRATACE. Průjem je nutno „upít“. Pokud to nejde, je na místě aplikace tekutin nitrožilně. Kojence a batolata je pro kontrolu možno vážit. Na pití jsou vhodné minerálky (tělo ztrácí vodu i minerální látky) a mírně slazený čaj. Pro malé děti se v lékárnách prodávají speciální rehydratační roztoky v prášku.

Jíst
Dieta představuje také důležitý pilíř léčby průjmů a to i těch banálních. Nevhodná jsou těžká a tučná jídla. Naopak zpočátku je vhodná hladovka pouze s příjmem tekutin, následovaná podáváním polévek a vývarů z rýže či ovsa. Následovat může starší pečivo, dietní suchary a hustší zeleninové polévky.

Střevní desinficiens
Tyto léky řeší základní příčinu vzniku infekčního průjmu, tedy cizorodé choroboplodné bakterie. Tyto léky se ze střeva nevstřebávají a přináší obvykle rychlou úlevu. Vhodným příkladem takového léku je zejména český Endiaron. Ten mohou používat všichni pacienti, jejichž tělesná hmotnost přesahuje 40kg. Protože umožní zvládnout infekční průjem, neměl by chybět jako spolucestující na žádné výpravě do zahraničí.

Probiotika a adsorbencia
Probiotika jsou bakterie, které přirozeně ve střevech žijí, které tam potřebujeme a jejichž přítomnost nás mimo jiné chrání před jejich choroboplodnými konkurenty. Jsou vhodná jako prevence průjmu u střevních zánětů, po užívání antibiotik a jako podpůrné preparáty u infekčních průjmů. Běžně se průjmy pokoušíme léčit také látkami, které na svůj povrch váží škodliviny ze střeva. Jde o živočišné uhlí a preparáty kaolinu. Tyto léky nebývají účinné při léčbě infekčních průjmů, dokážou ale pomoci třeba při otravách jídlem.

Jak se průjmu vyhnout
Angličané za časů koloniálního impéria definovali zásadu „boil it, cook it, peel it or forget it“, tedy zapomeňte na vše, co se neloupe ani nevaří. Totéž by mělo být i vašim krédem. Zásada platí zejména při cestování do teplých krajin, ale i všude tam, kde hrozí nedostatečná hygiena přípravy pokrmů.

Při dodržení tohoto pravidla a běžné hygieny rukou se nejspíš průjmům vyhnete. Pijte pouze vodu balenou v originálních obalech nebo tu, kterou si sami upravíte varem či desinfekcí.

Častým zdrojem potíží je led ze závadné vody, který vám mohou nevědomky podat i v lepších restauracích a hotelech.

Zdroj: www.endiaron.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..