Tamiflu

Tamiflu 75 mg - 10 CapsulesNa podzim 2005 poprvé doporučila Světová zdravotnická organizace (WHO) vládám tento inhibitor k přípravě obrany proti možné epidemii ptačí chřipky způsobované virem H5N1. Podle tohoto doporučení by měly vlády zajistit zásoby léku nejméně pro 25 % populace, v předpokladu, že tím umožněnou rychlou distribucí by bylo možné zachytit první hlavní vlnu nástupu epidemie, očekávané v zimě 2005/06. Podle tohoto doporučení je přípravek vhodný pro překlenutí doby, než bude vyvinuto účinné očkování.

Oseltamivir je organická sloučenina, ester derivátu cyklické karboxylové diaminokyseliny. Je to vedle zanamiviru (objeveného v Austrálii a na trhu prodávaného pod názvem Relenza® firmou GlaxoSmithKline) druhá známá látka zamezující množení chřipkových virů v těle a hlavní, účinná složka antivirálních léků. Jako účinná látka se užívá její sůl s kyselinou fosforečnou, oseltamivir fosfát, latinsky oseltamivirum phosphatum, anglicky oseltamivir phosphate, která je bílá krystalická látka bez zápachu.

[ad#cunarny.cz_468x60-zadecek]

Oba tyto inhibitory neuraminidázy jsou používány na léčbu a profylaxi chřipky typů A a B, ke kterým patří i viry tzv. ptačí chřipky, H5N1 a tvz. prasečí chřipky. Působí na povrchový enzym chřipkového viru, a tím znemožňují tvorbu a uvolňování nově vznikajících virů z infikovaných buněk.

Oseltamivir byl první orálně aktivní inhibitor neuraminidázy (zatímco Relenza se vdechuje), který byl použit na výrobu léku pro komerční distrubuci. Vyvinut byl firmou Gilead Sciences, a na trh uveden pod značkou Tamiflu® firmou Roche.

Tamiflu 75 mg - 20 Capsules

Ptačí chřipka 2005/06
Zatím není zcela jasné, jak dobře by látka v případě skutečné epidemie byla účinná. Účinnost byla zatím dokázána na laboratorních kulturách a zvířatech, ale zatím nebyla použita v dostatečném množství u lidí, aby bylo možné ji kvantitativně posoudit. Viz článek v časopise Science z 5. srpna 2005, strana 871.

Konkurence
Obě firmy – GlaxoSmithKline a Roche – jsou se svými přípravky – Relenza, Tamiflu – od roku 2000 v ostré konkurenci, zejména na komerčně zajímavých trzích USA, Japonska a EU. Zatímco v počátcích bojovaly obě firmy s nezájmem o své preparáty, dnes se snaží o co největší odbyt, dokud se na trhu neobjeví účinné očkování. Oba přípravky, sice oproti prvním verzím vylepšené, se zdají mít stále stejné (silné) vedlejší účinky.

[ad#cunarny.cz_468x60-cunik]

Zdroj: cs.wikipedia.org

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..